ČSA bude od zimy lietať na linke Praha-Bratislava-Košice každý pracovný deň

Ján Tóth, riaditeľ Českých aerolínií pre obchod a marketing v rozhovore o pôsobení spoločnosti na Slovensku.

✈ ČSA sa v roku 2013 symbolicky vrátilo pri 90. výročí založenia spoločnosti a začatia prevádzky na linku Praha-Bratislava-Košice. Ako hodnotíte po necelých dvoch rokoch tento návrat?

Návrat na linku považujeme za úspešný. S odstupom času sa ukazuje, že to bolo správne rozhodnutie. Trúfam si povedať, že sme sa vo vhodnom čase trafili do aktuálnych potrieb trhu. Linka sa vyvíja stabilne, evidujeme na nej vzostupný trend počtu prepravených cestujúcich. Na druhej strane dopyt po preprave na linke dôkladne analyzujeme, pozorne sledujeme aj ďalšie možnosti a potreby trhu. Nechceme robiť žiadne rýchle závery, podľa výsledkov letnej sezóny sa budeme rozhodovať, ako ďalej túto linku rozvíjať.

✈ Pri príležitosti návratu ČSA na Letisko Bratislava riaditeľ Ivan Trhlík vyslovil presvedčenie, že spolupráca s ČSA sa bude ďalej rozširovať i pre ostatné destinácie. Kde sa vidí dnes ČSA v rámci pôsobenia na Letisku Bratislava?

Slovenský trh je pre nás všeobecne perspektívny a pozeráme sa popri už existujúcich linkách aj na ďalšie možnosti, ale v tejto chvíli nemáme z Bratislavy žiaden projekt rozpracovaný v takej fáze, aby sa v najbližšom období (v horizonte 6-7 mesiacov) na sto percent zrealizoval. Zimný letový poriadok 2015/2016 máme hotový a teraz pracujeme už na letnej sezóne 2016. Samozrejme, že máme na stole nejaké projekty, o ktorých vedieme intenzívne rokovania. Nemusí ale pritom ísť len o Bratislavu či Košice. ČSA sú otvorené a pripravené jednať s akýmkoľvek letiskom, pokiaľ príde so zaujímavým projektom, ktorý bude obchodne dávať zmysel – dodal Ján Tóth.

✈ Košice spájate s Prahou, Bratislavou a Kyjevom, pričom práve Kyjev je vašou momentálne poslednou novinkou z Letiska Košice, ktorá sa lieta už viac ako tri mesiace. Faktom je, že navyše prevládajúca situácia robí z mesta Kyjev a všeobecne z Ukrajiny ťažkú destináciu…

Ukrajinská klientela tvorila tradične významnú časť cestujúcich na linke medzi Prahou a Kyjevom, a to jednak v incomingu do Českej republiky, ako aj medzi tranzitnými cestujúcimi z Kyjeva cez Prahu ďalej do západnej Európy a opačne. V dôsledku rusko-ukrajinskej krízy sme vlani zaznamenali výrazný pokles dopytu na linke Praha – Kyjev o viac ako 50 percent. ČSA je letecká spoločnosť s viac ako 80 percentným podielom privátnych investorov, ktorá si nemôže dlhodobo dovoliť dotovať linku, ktorá je stratová. Preto sme hľadali riešenie, ako linku do/z Kyjeva efektívne udržať. Paralelne sme mali už dlhodobejšie indikácie, že sa medzi Košicami, prípadne regiónom východného Slovenska a Ukrajinou rozvíja čulý obchodný ruch: na Ukrajine sú slovenské firmy a ukrajinské na východnom Slovensku, v okolí Košíc sú veľké priemyselné parky a klastre, pravidelne sa v Košiciach koná ukrajinské biznis fórum, takže záujem tu bol. Využili sme túto príležitosť, stretli sme sa s vedením Letiska Košice, pozreli sme sa spolu s firmami, aký je skutočný potenciál. Keďže od minulého roka prevádzkujeme úspešne viacúsekové linky, tak nám kombináciou týchto aspektov logicky vyšla linka Praha – Košice – Kyjev. Skladba cestujúcich na úsekoch Praha – Kyjev, Praha – Košice a Košice – Kyjev zaisťuje efektívnosť tejto linky a vzostupný trend sledujeme na všetkých úsekoch, vrátane novej linky Košice – Kyjev. Daná linka znamená tiež zlepšenie servisu pre cestujúcich medzi Košicami a Prahou, pretože – na rozdiel od ostatných liniek ČSA na Slovensko prevádzkovaných turbovrtuľovým lietadlom ATR je na linku Praha – Košice – Kyjev nasadzované prúdové lietadlo Airbus A319.

CSA_A319

„Prevádzkovanie liniek na Slovensku nás napĺňa miernym optimizmom i pre ďalší rozvoj“

✈ ČSA lieta na Slovensku jedinú vnútroštátnu linku a spája Bratislavu s Košicami. Aká je vaša spokojnosť na tejto linke?

Ako som už uviedol, linka Praha – Bratislava – Košice vykazuje stabilne vzostupný trend, a to predovšetkým vďaka vnútroštátnemu úseku Bratislava – Košice. Zaujímavým fenoménom tejto linky je to, že v Košiciach i v Bratislave je nezanedbateľný počet klientov, ktorí si nekupujú letenky dopredu cez internet, ale operatívne tesne pred odletom na letiskovej prepážke. Linka je v súčasnosti prevádzkovaná 6x týždenne – v pondelok, stredu a piatok vždy ráno a večer. Pozitívnou správou je, že od zimného letového poriadku 2015/2016 pridávame ďalšie dve frekvencie v utorok a štvrtok v poobedňajších časoch, takže Košice i Bratislava budú spojené 8x v pracovnom týždni. V prípade úspechu nových dvoch frekvencií počas zimnej sezóny je predpoklad, že ich ponecháme v letovom poriadku aj naďalej. Ďalšou novinkou vychádzame v ústrety cestujúcim na vnútroštátnej linke Bratislava – Košice – Bratislava, ktorí letia v business class alebo sú držiteľmi kariet úrovne Elite Plus: od 1. 9. 2015 bude týmto cestujúcim umožnený vstup do salónika pred odletom na košickom i bratislavskom letisku.

✈ Bude poobedňajšia frekvencia pre cestujúcich na linke Praha – Bratislava – Košice zaujímavá?

Sme presvedčení, že áno. Poobedňajšie linky nie sú žiadnou výnimkou v našej sieti. Linka bude v utorok a vo štvrtok odlietať z Prahy v našej poobedňajšej odletovej vlne spoločne s takými destináciami, akými sú napríklad Madrid, Barcelona, Paríž, Rím, Varšava, či Budapešť.

✈ Posledné roky bol slovenský trh poddimenzovaný v rámci leteckej dopravy. Tento rok v Bratislave a v Košiciach zabázovali svoje lietadlá spoločnosti Ryanair a Wizz Air, pričom obe letiská hlásia medziročný nárast, takže istý potenciál tu je. Neporovnávam ČSA s lowcostom, ale sledujete tento vzostupný trend, aké destinácie sa otvárajú z letísk, ktoré nalietavate? Z Letiska Bratislava Ryanair už ponúka spojenia aj na letiská – Atény, Berlín, Madrid…

Je tu niekoľko aspektov. Naďalej platí, že ČSA majú svoju hlavnú bázu v Prahe, ktorú systematicky rozvíjame. Orientujeme sa síce z veľkej miery na point-to-point cestujúcich z a do Českej republiky, avšak tranzitní cestujúci sú pre nás tiež dôležití. ČSA sú schopné ponúknuť kvalitný produkt formou pohodlného spojenia z Košíc či Bratislavy cez Prahu do európskych destinácií i niekoľkokrát denne. Bázovanie lietadla je teoreticky možné, ale určite by sme – minimálne na začiatku – neponúkali Madrid či inú destináciu z Bratislavy alebo Košíc na dennej báze. Závisí samozrejme od charakteru destinácie a potenciálu cestujúcich, či je výhodnejšie ponúkať priamu linku niekoľkokrát týždenne alebo denne kvalitné a pohodlné spojenie s prestupom v Prahe. Dôsledne sledujeme, ako sa vyvíjajú jednotlivé letiská, aké nové linky vznikajú v Košiciach i v Bratislave, kam budú jednotlivé spoločnosti lietať. ČSA sa snaží využiť svoju flotilu maximálne efektívne. Hľadáme preto také obchodné príležitosti, ktoré prinesú niečo nové na trh, ale zároveň umožnia ČSA profitabilne využiť svoju kapacitu. Tým nechcem povedať, že jedného dňa nezabázujeme lietadlo v Košiciach alebo Bratislave, ale musíme nájsť vhodné príležitosti, správny výber destinácii. S obomi letiskami sme pripravení rokovať.

ČSA

✈ Návrat na slovenský trh pre vás nemohol byť až taký náročný, pretože ste sa vracali na tradičnú linku, ktorú ste lietali a naviac ČSA má na Slovensku tradíciu, nie je tu jazyková bariéra, sú tu zvyklosti a je tu ešte stále generácia, ktorá považuje ČSA za domáce aerolinky… Predsa len aj po uvoľnení kapacít z ruského trhu, ste nezamierili na tento pre vás tradičný a prirodzený trh, kde deklarujete, že by ste chceli byť aktívnejší.

Linky do Ruska a krajín SNŠ sme prevádzkovali lietadlami Airbus, uvoľnené kapacity na flotile Airbus sme od letného letového poriadku presunuli na vybrané linky smerujúce do západnej Európy. Pre linky medzi Prahou a destináciami na Slovensku je zatiaľ viac vyhovujúci typ lietadla ATR. Košická linka s pokračovaním do Kyjeva je podľa nášho názoru v súčasnosti jediná, ktorá má potenciál na Airbus A319. Ako som však už uviedol – Slovensko má pre nás perspektívu, je to stabilný trh, kde chceme postupne rozširovať naše aktivity.

Špeciálna ponuka leteniek na czech airlines.

Môže vás zaujímať: Ostrov Slnka

© airTiper
Foto v poradí: Niki Kapsamunov, archív ČSA, Airliners.sk, o.z.

 

1 Comment on ČSA bude od zimy lietať na linke Praha-Bratislava-Košice každý pracovný deň

Comments are closed.