Dotované linky sú o krok bližšie

paragraf

Dotované linky sú o krok bližšie

Ako informoval Denník N Vláda SR dnes na svojom rokovaní schválila novelu zákona č. 213/2019 Z. z. o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Materiál k zákonu nájdete TU.

Cieľom návrhu zákona je to, aby vznikol právny rámec, ktorý umožní poskytnúť verejné financie formou príspevku v civilnom letectve. Primárne ide o vznik leteckej linky Košice – Goteborg pre potreby investície automobilky Volvo.

Predkladacia správa okrem iného uvádza:

Podľa bodu 5.4.4 investičnej zmluvy medzi EJL Slovakia s. r. o., Slovenskou republikou zastúpenou Ministerstvom hospodárstva SR a Valaliky Industrial Park, s. r. o., schválenej vládou Slovenskej republiky uznesením č. 442 zo 7. júla 2022 „Slovakia declares its intention to facilitate for flight service providers, within the framework of applicable laws, to implement regular and direct Gothenburg-Košice flights as new route from the date of start of construction on the Site.“ Návrh zákona predstavuje právny základ, ktorý umožní poskytnúť verejné prostriedky formou príspevku v civilnom letectve, ako minimálnu pomoc alebo štátnu pomoc, na vykonávanie pravidelnej obchodnej leteckej dopravy medzi letiskami určenými na vykonávanie obchodnej leteckej dopravy na území Slovenskej republiky alebo medzi týmito letiskami a letiskami mimo územia Slovenskej republiky. Poskytnutím príspevku v civilnom letectve na uvedený účel sa umožní aj realizácia záväzkov, ktoré Slovenskej republike vyplývajú zo schválených investičných zmlúv

Novelizáciu zákona ešte bude v skrátenom legislatívnom konaní schvaľovať Národná rada Slovenskej republiky.

Zároveň Minister dopravy Jozef Ráž nevylúčil, že v budúcnosti by mohol štát dotovať letecké spojenie Bratislavy a Košíc.

Foto: Akadémia NARKS