Konkurenčný boj na linke Praha – Košice, ktorý ani nezačal

PRG

Konkurenčný boj na linke Praha – Košice, ktorý ani nezačal

Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair sa už udomácnila na letisku Košice a okrem ďalších destinácií lieta aj na tradičnej linke Praha – Košice.

V prípade Prahy dravá nízkonakladovka Ryanair využila príležitosť a problémy českého národného leteckého dopravcu ČSA s takmer 100-ročnou tradíciou. Tie sa na pravidelnú linku Praha – Košice, ktorú lietali od roku 1955 síce na chvíľu v lete 2020 po uvoľnení Covid opatreniach na Slovensku, či obmedzeniach proti šíreniu tejto infekcie vrátili,  ale položili ich  predovšetkým  finančné problémy a s tým súvisiaca obmedzená prevádzka so zmenšenou flotilou.  V dávnejších dobách už opustili pravidelné linky z Prahy do Popradu, Bratislavy, jedinú slovenskú vnútroštátnu linku Bratislava – Košice a potichu nielen ukončili už spomínané pravidelné letecké spojenie Praha – Košice, ale opustili i Slovensko.  Aktuálne sú ČSA od minulého roku v úpadku, čaká ich reorganizačný plán a vlastnia iba jedno lietadlo typu Airbus A319, pričom na poslednej obsluhovanej linke Praha-Košice a späť využívali České aerolínie turbo vrtuľové lietadlá ATR. Výnimkou bolo obdobie (2015-2016), kedy sa ČSA chceli udržať na ukrajinskom trhu, a tak predstavili cestujúcej verejnosti pravidelnú linku Praha-Košice-Kyjev, na ktorú nasadzovali prúdové lietadlo Airbus A319 s kapacitou 144 miest, čím sa skrátila letová doba Praha – Košice o približne desať minút. Tento model lietania priniesol východu Slovenska v rámci polhodinového medzipristátia v Košiciach na určitý čas nové priame letecké spojenie s hlavným mestom Ukrajiny.

O problémoch ČSA sme vás informovali TU

Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair samozrejme ponúka iný obchodný model ako to bolo v prípade sieťového dopravcu ČSA, ale ich odchodom z uvedenej linky získal Ryanair úplný monopol, čomu často zodpovedajú i ceny spiatočných leteniek, ktoré sa pohybujú v rozmedzí 80 – 100 euro, či viac a aj v prípade akcií sú ceny leteniek do Prahy vyššie ako sme u Ryanair zvyknutí.

Aktuálne najlacnejšie ceny spiatočných leteniek Košice – Praha zakúpite na webe leteckej spoločnosti TU v druhej polovici mesiaca november 2022 od 50 euro. Letové dni sú v rezervačnom systéme v zimnom letovom poriadku naplánované na stredu a nedeľu oproti aktuálnemu letnému letovému poriadku, kedy sa lieta v pondelok a piatok.

Foto: airTiper