Letisko Bratislava zvýšilo poplatky

2f85ac39-0560-46bf-9a2c-c026923a0b81

Letisko Bratislava zvýšilo poplatky

Vedenie letiska s nástupom letného letového poriadku 2024 zdražilo pre leteckých dopravcov poplatky a prišlo s novým cenníkom, ktorý publikuje na svojom webe. Letisko disponuje aj motivačným programom pre letecké spoločnosti, ale do akej miery je zaujímavý a úspešný vidíme v slabej ponuke aj toto leto v pravidelnej leteckej doprave.

Leteckej spoločnosti Wizz air skončila zmluva s letiskom Bratislava a výsledkom je, že maďarská nízkonákladovka ponúka najmenej destinácii z Bratislavy po svojom príchode v roku 2016.  Letisku Bratislava sa čoskoro skončí zmluva s dominantným dopravcom Ryanair, ktorý je zároveň jediným, ktorý bázuje na letisku dve lietadlá. Pribudne ďalšie?

Výška poplatkov od 31.3.2024:

Cena za maximálnu vzletovú hmotnosť lietadla tzv. MTOW – pre vnutroštátnu dopravu 6,96 eur bez DPH.

Cena za maximálnu vzletovú hmotnosť lietadla tzv. MTOW – pre medzinárodnú dopravu 17,74 eur bez DPH (za prvých 150 ton), 12,57 eur bez DPH (každá ďalšia tona medzi 151 až 250 ton) a 8,99 eur bez DPH (za každú tonu nad 251 ton).

Cena parkovného je 0,41 eur bez DPH za tonu, tam sa poskytuje za splnenia určitých podmienok zľava, ktorú nebudeme bližšie špecifikovať.

Poslednou zložkou sú odplaty za odlietavajúceho cestujúceho, kde sa pre domáce lety platí 8,54 eur bez DPH a pre medzinárodné 22,01 eur bez DPH (poplatky sa neplatia za osoby do 2 rokov).

Ako zmena vyzerá v praxi?

Najčastejšie lietadlo na letisku je Boeing 737-800 s hmotnosťou 80 ton a kapacitou pre 189 cestujúcich. Ak nepočítame parkovné, tak plne obsadené lietadlo len letisku zaplatilo na poplatkoch 5 072 eur bez DPH a po novom to je až 5 579 eur bez DPH. Zdraženie je teda rovných 10%. Za každého pasažiera aerolinka platila po starom pri plne obsadenom lietadle a bez zliav 26,83 eur a po novom to je až 29,52 eur len letisku Bratislava. Skúste si na to spomenúť nielen pri kúpe 15 eurovej letenky, ale aj pri kúpe zájazdov z letiska Bratislava lebo všetky letiskové poplatky sú zahrnuté aj v cenách zájazdov cestoviek. Cestovky radi účtujú “letiskové poplatky” vo výške 200 či 300 eur, čo nezodpovedá realite.

Zvýšenie poplatkov je samozrejme najjednoduchšia cesta ako sa na prvý pohľad dostať k extra peniazom. Ako sa toto zvýšenie prejaví na vysoko konkurenčnom trhu a či táto stratégia je pre letisko Bratislava správna cesta sa rýchlo ukáže v najbližšom období, koľko nových dopravcov, bázovaných lietadiel a nových pravidelných liniek na letisku v Bratislave pribudne.

Každé letisko, ktoré chce rásť musí zdroje hľadať aj v neleteckom obchode. Napríklad stavať parkovacie domy a priaznivým parkovacím cenníkom motivovať ľudí pri letisku parkovať. Ako to robí letisko a koľko parkovacích domov máme pri letisku v roku 2024 hovorí smutná realita.

Voľné zdroje sa ponúkajú aj pri zvýšení tržieb obchodníkov pôsobiacich v odletových termináloch. Všetky obchodné prevádzky sú však na letisku v neverejnej časti zastrčené v blokoch a obchodná ponuka, či stratégia pre zvýšenie dopytu pre predaj tovarov a služieb nekopíruje prirodzený tok cestujúcich, ktorý začína vo voľnom priestore hneď za bezpečnostnou kontrolou, čo je svetový štandard. Na niektorých letiskách po prílete sa môžete stretnúť ešte pred východom do verejnej časti terminálu s voľným priestorom duty free, ktorým musíte prejsť  a letisko vás láka na ďalšie nakupovanie a peňažnú útratu.

Bratislavské letisko však už pár rokov nestačí s dychom a zaostáva, nekopíruje aktuálne trendy, ide si vo svojom prispatom móde a žije si vo svojej ufňukanej bubline ako nič nejde.

Manažment letiska a obchodný tím aj po výmene akože “dočasného” riaditeľa ostal rovnaký. Stále nás presviedčajú, dokonca už aj v podcaste letiska, že na jednej novej linke sa pracuje minimálne 2 roky (aj keď vieme, že inde vo svete to ide oveľa rýchlejšie). No otázkou je, čo robil manažment letiska posledných päť rokov?

Bude v dohľadnej dobe letisko Bratislava výkladná skriňa ako povedal svojho času premiér Fico, alebo to bude stále v rohu iba zastrčená malá skrinka?

Foto: airTiper