Letisko M. R. Štefánika v Bratislave sa vrátilo o 18 rokov späť

Letisko M.R.Štefánika Bratislava

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave sa vrátilo o 18 rokov späť

Keď sme v roku 2015 sedeli s vtedajším riaditeľom nášho najväčšieho slovenského medzinárodného letiska M.R. Štefánika v Bratislave a letisko malo konečne veľmi dobre našliapnuté na prekonanie štandardnej ročnej dvojmiliónovej hranice odbavených cestujúcich do ďaľších rokov nikto netušil, že po dlhej mizérii slovenského letectva, ktoré nastalo nielen krachom leteckej spoločnosti Skyeurope (2009), ale aj globálnou ekonomickou krízou (2008) nás v roku 2020 zastihne ešte horšia kríza spôsobená celosvetovou pandémiou koronavírusu.

Pozn.: O čom sme sa vtedy spolu rozprávali si môžete pripomenúť TU v článku Letisko v Bratislave naberá druhý dych.

Za celý minulý rok 2020 Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vybavilo spolu na príletoch a odletoch 405 097 cestujúcich, čo je pokles o 82 percent oproti roku 2019. Z dôvodu zákazu civilných príletov v období pandémie koronavírusu od marca 2020 a následných redukcií letov či frekvencií letov po uvoľnení opatrení v priebehu roka prišlo letisko v porovnaní s rokom 2019 o celkovo 1 885 145 cestujúcich, keďže v roku predtým vybavilo 2,29 milióna pasažierov. Objem vybaveného leteckého nákladu však dosiahol druhý najvyšší historický rekord.

K zhodnoteniu situácie sa vyjadril aj generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec:

„Pandémia koronavírusu spôsobila, že sa letisko po rokoch rozvoja vrátilo o 18 rokov späť. Takýto nízky počet odbavených cestujúcich totiž zaznamenalo letisko v Bratislave naposledy pred 18 rokmi, v roku 2002, keď ešte nebolo samostatnou akciovou spoločnosťou, ale spolu s ďalšími štyrmi slovenskými letiskami spadalo pod spoločného prevádzkovateľa – Slovenskú správu letísk.

V prvých dvoch mesiacoch roka 2020 pritom letisko zaznamenávalo nárast počtu cestujúcich v porovnaní s januárom a februárom 2019. Avšak od 13. marca boli až do polovice júna, teda na tri mesiace, úplne zakázané civilné prílety, a uskutočňovali sa len repatriačné, nákladné či obchodné lety. Až do septembra navyše naďalej platil zákaz príletov z rizikových krajín. Hoci sa postupne začala letecká doprava obnovovať, záver roka opäť poznačila druhá vlna pandémie a s ňou spojené redukcie plánovaných letov.”

Môže vás zaujímať: flydubai z Bratislavy v roku 2021

Zdroj: Letisko M.R. Štefánika

Foto: AirTiper