Moskva a Sankt Petersburg

984114_10206242642967125_4848226408718507007_n

Moskva a Sankt Petersburg

Pred samotnou cestou do Ruskej federácie je potrebné si zabezpečiť víza. Naša výprava postupovala následovne, ale je samozrejme na vás aký postup zvolíte a koľko máte času.  Začali sme kúpou spiatočnej letenky z Bratislavy do Moskvy od leteckej spoločnosti Pobeda a následne sme si rezervovali hotel v blízkosti centra mesta za priaznivú cenu TU

Trhy pri izmaylovskom parku, Moskva
Trhy pri izmaylovskom parku, Moskva

Obratom sme napísali do hotela odkiaľ nám poslali link, cez ktorý nám systém za cca 6 eur automaticky vygeneroval v priebehu niekoľkých minút pozývací list, potrebný pre vybavenie vízovej povinnosti.

Víza je možné vybaviť priamo na ambasáde, alebo za poplatok 60 eur vo vízovom centre. My sme si vybrali druhú možnosť predovšetkým z dôvodu množstva voľných termínov, keďže na ambasáde je problém získať časenku. K vybaveniu víz okrem pozývacieho listu budete potrebovať poistenie na celú dobu pobytu (uvedené v pozývacom liste) buď pre Európu vrátane Ruska alebo pre celý svet. Informácie o poistení si prekontrolujte v poistnej zmluve. Potrebné je ešte doložiť vašu fotografiu a vyplnené tlačivo ambasády. Všetko nájdete TU.

Vo vízovom centre vám skontrolujú dokumenty a určia termín, väčšinou 10 dní, na prevzatie pasu s vízami.

Priame letecké spojenie Bratislava – Moskva zabezpečuje letecká spoločnosť Pobeda, dcérske aerolínie národneho prepravcu Aeroflot. V základnej cene letenky je odbavená batožina do 10 kg, ale príručná môže byť len napríklad kabelka alebo brašňa s fotoaparátom. Pozor – vyslovene neakceptujú nákupné tašky z duty-free obchodov, ale príjemné bolo úplne nové (0,8 ročné) lietadlo Boeing 737-800 s novým sky interiérom na oboch letoch.

Po prílete na moskovské letisko Vnukovo vám pri kontrole pasu vložia lístok, ktorý si následne pri vašom odchode z krajiny vezmú späť. Po vkročení na ruskú pôdu pred terminálom letiska nás začali lákať taxikári na výhodné odvozy. Ponuky sme však ignorovali a priamo z terminálu využili vlakové spojenie za 470 rubľov (6 eur) takmer do centra mesta odkiaľ sme pokračovali k hotelu metrom.

Červené námestie, Moskva
Červené námestie, Moskva

Metro v Moskve je bezpečné (chodí sa cez kontrolné brány ako na letiskách a všade je plno zamestnancov), relatívne lacné a v špičke premáva každú minútu.

Jedna jazda metrom stojí 50 rubľov (0,64 eur), výhodné sú aj lístky pre 20 jázd za 650 rubľov alebo týždenný lístok za 850 rubľov.

Absolvovali sme povinné turistické zastávky ako Červené námestie, chrám sv. Vasiľa Blaženého, Kremeľ (vstup 500 rubľov, zbrojnica extra 700 rubľov), obchodný dom Gum – všetko na jednom mieste. Pri Izmaylovskom parku sa konajú trhy – stanica metra Partizanskaya, kde kúpite všetko od matriošiek až po protitankovú päsť (dúfajme, že nefunkčnú), ale aj výrobky z dvera, baranice, fabergeho vajcia, magnetky, obrazy, slovenskú dvadsaťkorunáčku, prázdne fľaše, šašlíky, kávu, vlastne všetko na čo si zberatelia predmetov zo svojich dovoleniek spomenú. Z významných pamiatok určite nevynechajte návštevu chrámu Krista Spasiteľa.

Náš tip – aj keď nie ste fanúšikmi vesmíru navštívte Múzeum Kozmonautiky (vstupné 250 rubľov), stanica metra VDNKH.

Moskovské metro
Moskovské metro

V prípade, že radi cestujete a nerobí vám problém tak ako nám presúvať sa aj na väčšie vzdialenosti “odskočte si” na jeden deň do St.Petersburgu / Petrohradu. Rýchlovlak Sapsan odchádzal z Moskvy ráno o 5:40 h. s príchodom o 9:20 h. do Petrohradu. Cez Nevsky prospekt sme sa potulkami po pamiatkách dostali až k chrámu Kristovho vzkriesenia (vstup 250 rubľov) a následne k zimnému palácu (vstup 600 rubľov). Ďalšie naše kroky viedli okolo chrámu sv. Izáka, mostami sme prebrodili Nevu a ukončili naše putovanie v pevnosti Petra a Pavla. Keďže sme veľa toho pred výletom do Petrohradu nenaspali (asi len 2-2,5 hod.) bolo cítiť únavu a nachodené kilometre. Sadli sme teda na metro a zo stanice Gorkovskaya (žetón na jazdu za 35 rubľov) sme sa presunuli na stanicu Moskovskaya. Večeru sme si dali v často navštevovanom Mu-mu a pre návrat do Moskvy sme si zvolili lietadlo. Letenky sme si zakúpili ešte doma na Slovensku pred odletom do Ruska. Maršrutkou č. 39 za 40 rubľov sme sa dopravili na petersburgské letisko Pulkovo odkiaľ sme leteli leteckou spoločnosťou S7 airlines na moskovské letisko Domodedovo. Keďže sme do Moskvy prileteli až po polnoci museli sme zvoliť pre presun do hotela taxík. Deduško taxikár začal pýtať 25 000 rubľov za odvoz do centra (5 osôb), no nakoniec sme sa dohodli na cene 1800 rubľov. Na naše veľké prekvapenie pri výstupe z taxíka žiadal už 2500 rubľov, a tak bez ďaľšieho vyjednávania sme  mu dali 1700 rubľov a odišli. Dobrou alternatívou ako sa nenechať oklamať taxikármi je aplikácia uber.

Chrám Kristovho vzkriesenia, Sankt Petersburg
Chrám Kristovho vzkriesenia, Sankt Petersburg

Deň pred odchodom sme vysedávali a relaxovali pri Boľšoj teatri a navštívili detský obchodný dom pri stanici metra Lubyanka. Na letisko Vnukovo sme pri ceste späť využili červenú linku metra a na stanici Troparyovo sme prestúpili na autobus č. 611. Táto alternatíva nám prišla ako najlacnejšia možnosť dopravy medzi mestom a letiskom Vnukovo 50 + 50 rubľov.

Návštevu Moskvy a Sankt Peterburgu určite odporúčame i vzľadom k dennému leteckému spojeniu z Letiska Bratislava a priaznivé ceny leteniek. Náklady za 6 dňový výlet pre jednu osobu činili 584 eur, ale určite je možné urobiť rovnaký výlet pri približne rovnakom štandarde do ceny 400-450 eur. 

Náš tip – oplatilo sa nám zakúpiť si miestnu sim kartu (Megafon) so 7 GB dát na internet a 1000 minútami po Rusku za 410 rubľov (cca 5,50 eur).

Rýchla orientácia finančných nákladov:

Víza cez vízove centrum (Dunajská ul., Bratislava) … 60 eur

3* Hotel s raňajkami v centre Moskvy na 5 nocí/osoba … 145 eur

Letenka (Pobeda) Bratislava – Moskva – Bratislava … 135 eur

Vlak letisko Moskva Vnukovo – Moskva … 470 rub., 6 eur

Vstup Kremeľ … 500 rub., 6,40 eur

Vstup Múzeum Kozmonautiky … 250 rub., 3,20 eur

Rýchlovlak Sapsan Moskva – St.Petersburg … 26 eur (kupované na rzd.ru)

Letenka (S7) St.Petersburg – Moskva … 29 eur (kupované na s7.ru)

Cena obedu/večere (všetko mimo hotel) – … 7-10 eur, dá sa aj do 5 eur

Kalendár cien pre linku Košice – St. Petersburg s leteckou spoločnosťou LOT nájdete TU.

Môže Vás zaujímať: WizzAir – novinka na letisku Bratislava

Úvodné foto: Filip Geschwandtner