Omán a krátky stop v Dubaji

Náš pobyt v Ománe začal nákupom leteniek od flydubai, ktorá máva pár krát ročne výborné ceny do Muscatu (od 250 eur) a Salalahu. My sme si vybrali letenky z Bratislavy do hlavného mesta Muscat v cene 355 eur/osoba so 16 hodinovým stopom v Dubaji. Víza do Spojených arabských emirátov a teda do Dubaja nie sú pre našich občanov potrebné. Víza do Ománu si zakúpite po prílete na letisku za 5 omr (12,50 eur). Víza sa predávajú v okienku zmenárne, výhodne je mať ománsku menu už predom, prípadne meniť za celú skupinu naraz, keďže za každú zmenu (nezáleží na sume) sa platí fixný poplatok 2 omr (5 eur).

Suwadi Beach s výhľadom na Suwadi Island

Poďme, ale späť do Dubaja. Z letiska na hotel a späť sme sa dostali taxíkom za fajn cenu. Keďže sme prileteli v noci išli sme hneď na hotel Ibis World Trade Centre. Ráno sme sa vybrali metrom k Dubai Mall a Burj Khalife s ich majestátnou fontánou. Čas plynul rýchlo a tak sme čoskoro išli na hotel pre batožinu a na letisko, aby sme stihli náš let do Muscatu.

Po prílete do Muscatu sme si zamenili peniaze a zakúpili víza, všetko išlo rýchlo a hladko a už o pár minút sme čakali pred autopožičovňou kde sme si vyzdvihli našu 7 miestnu Toyotu, ktorá nás vozila najbližšie 3 dni. Liter benzínu stojí v Ománe 0,50 eur. Počas celého pobytu sme spali v Muscate. Rozhodli sme sa pre Waves International Hotel. Večer sme ešte stihli pozrieť pekne nasvietenú mešitu Mohammed Al Ameen Mosque a večeru v blízkom nákupnom centre Oman Avenues Mall.

Mešita Mohammed Al Ameen Mosque

Nasledujúci deň bolo naším cieľom rodisko korytnačiek pri meste Al Hadd (Al Hadd beach for Turtle). Akosi sme pozabudli, že korytnačky nechodia kĺásť vajíčka cez deň, ale v noci. Z korytnačiek nebolo nič. Vynahradili sme si to kúpaním sa a vylihovaním na nekonečných ománskych plážach, konkrétne na tej pri meste Al Hadd. Večer nasledoval presun do starobylého večerného Muscatu (Mutrah), pozreli sme si sultánov palác (Al Alam Palace), vstupnú bránu do starého mesta (Jufaina), obdivovali sme aj Riyam Park monument, prešli sa po promenáde ulice Al Bahri Rd s výbornou nočnou atmosférou, navštívili miestny trh a navečerali sa.

Trh v Matrahu

Predposledný deň sme sa vybrali severne od Muscatu na pláž Suwadi beach, kde sme strávili takmer celý deň. Pri odlive sme sa suchou nohou dostali na Suwadi Island odkiaľ sa nám vyskytli krásne výhľady. Na pláži bolo zopár ľudí, na rozdiel od tej prázdnej pri Al Hadd, ale do mora sme vliezli len my. Aj naše spolucestujúce sa v pohode kúpali v klasických plavkách, takže obavy z prílišného zahaľovania sa nie sú na mieste, aj keď zbytočnú provokáciu si je fajn odpustiť. Celkovo je Omán veľmi bezpečnou krajinou s priateľskými obyvateľmi. V supermarkete nás domáci pustili pred nich, ak videli, že máme malý nákup. Ak sme požiadali náhodného človeka o rozmenenie bankovky na mince do parkovacieho automatu, tak nám peniaze odmietol rozmeniť s tým, že nech použijeme jeho mince. Podobných situácií bolo viac. S takýmto prístupom ľudí, som sa stretol vo svete prvýkrát v Ománe. Čiže odhoďte zábrany a na najbližšiu exotickú dovolenku si kľudne zvoľte jednu s najbezpečnejších krajín Omán.

Môže Vás zaujímať: Do Dubaja z Bratislavy častejšie

Ománska krajina
Výhľad z ostrova Suwadi