Ostrov Slnka

cropped-salina.jpg

Ostrov Slnka

Sicília je taliansky ostrov v južnom stredomorí, kde vám rozhodne neodporúčame pri svojej dovolenke zotrvať iba na jednom mieste. Tento ostrov, ktorý je od skorej jari zaliaty slnkom s priemernou letnou teplotou okolo 26 stupňov Celzia ponúka snáď všetko a pre každého. Okrem vychýrenej sicílskej kuchyne a miestnej pohostinnosti tu nájdete krásne pláže, historické mestá, skvelú zmrzlinu, či adrenalín pri výstupe na najvyššiu horu Sicílie – a stále činnú sopku Etna (3323 m).

Priamy let Bratislava – Trapani v letných mesiacoch lieta spoločnosť Ryaniar.

palermoKeď budete prichádzať do samotného mesta Trapani, nenechajte sa odradiť predmestím a chaotickou výstavbou, ktorá zachvátila túto provinciu za posledné desaťročia. Jeho historické jadro vás však nečakane vtiahne do dôb minulých a vy pocítite atmosféru arabského, rybárskeho mesta. Trapani je dôležitým naloďovacím miestom pre súostrovie Egadských ostrovov, ktoré sa nachádzajú na severozápade Sicílskeho pobrežia. Určite ich nevynechajte.

Hlavným mestom ostrova je Palermo, kde toto rozrastajúce sa mesto už dávno nie je obklopené iba mestskými hradbami. Je to mesto plné protikladov a kontrastov, kde sa stretáva jeho dávny lesk, či piedestál najdôležitejšieho mesta celej Európy (12. storočie) s dnešným úpadkom. Každopádne Palermo je bohaté na kultúrne, historické aj architektonické pamiatky a v tomto nezaostáva za žiadnym mestom Európy.

Pri návšteve mesta Cefalú vás ohromí jeho poloha na brehu Tyrhenského mora pod 300 metrov vysokou horou. Katedrála v Cefalú je najdôležitejšou normanskou pamiatkou na ostrove, ktorú by ste nemali obísť. Oproti vchodu do katedrály začína hneď rušná, mestská ulica s námestím, kde je množstvo kaviarní a reštaurácií s terasami. Pre Cefalú sú typické úzke, kľukaté uličky, malé obchodíky, schody, staré steny, či dlhá pláž v letných mesiacoch plná miestnych, ale aj zahraničných turistov.

Ďalším príjemným mestom s elegantnými budovami – tak to je Messina, ktorá leží na strategickej spojnici medzi Tyrhenským a Stredozemným morom. Lodné spojenie s pevninou Talianska (Reggio di Calabria) zaberie iba 20 minút. Z Messiny sa vypravte loďou na ostrovy vulkanického pôvodu (Liparské ostrovy) a nebudete ich návštevu ľutovať!

sopka etna2Na východnom pobreží Sicílie, v meste Taormina necháte nielen kúsok svojho srdca, ale v spomienkach sa budete stále na toto miesto vracať. Štýlové kaviarne, maliarske výstavy, pouličná živá hudba, obchodíky, luxusné butiky, úžasné reštaurácie, neodolateľné vône, či romantické uličky tu dostanete naservírované s fascinujúcim pohľadom na bafkajúcu Etnu. Na pláže s čistým morom sa dopravíte lanovkou, ešte zvládnete „pár“ schodov a môžete sa slniť pod mestom, ktoré sa bude nad vami týčiť vo výške 204 metrov.

Druhým najväčším mestom Sicílie je Catania, kde pod hlavným námestím Piazza del Duomo (UNESCO) sa konajú rybie trhy. Nenavštíviť ich, by bol doslova hriech. Takže aj keď nemáte v pláne nič nakupovať, privstaňte si a zažite pravú sicílsku atmosféru. Uprostred námestia je neprehliadnuteľná hlavná pamiatka Fontana dell’ Elefante (Slonia fontána, 1736). Keď vás už unaví toto komerčné mesto postavené z lávových kameňov a máte radi turistiku a dobrodružstvo vyrazte na Etnu.

Syrakusy – tak v tomto meste začnite deň typicky sicílsky. Dajste si briošku so zmrzlinou a prejdite sa úzkymi uličkami Starej štvrte, či starobylej Ortygie. Nechajte sa v tomto meste, ktoré kedysi Cicero pokladal za najkrajšie mesto antického sveta unášať fascinujúcou krásou miestnych pamiatok. V priebehu svojej dovolenky rozhodne vyskúšajte špeciality miestnej kuchyne, pretože každý región varí ináč a prelínajú sa v nej chute Afriky, Grécka či arabského sveta. Ochutnajte napr. najzmámejšie syry pecorino, ericino alebo piacentino a jedinečné víno Nero d’ Avola.

lodVedeli ste, že…?

Sicílske pobrežie na severe je prevažne skalnaté a kamenité s veľkým počtom malých i veľkých zátok s občasnými piesočnatými plážami. Pravým opakom je juh ostrova, kde prevažujú rovinaté, širšie, piesočnaté pláže, ktoré tvoria i pobrežie na západe až po Cataniu. Odtiaľ až po Messinu sa opäť tiahne rozsiahle skalnaté a ťažko prístupné pobrežie.

Sicília bola výrazne ovplyvená nielen gréckou kultúrou, ale aj Féničanmi, Rímanmi, Normanmi, Kartágincami, Španielskymi vládcami, či Habsburgovcami a každý z nich tu zanechal svoje stopy. Milovníkom histórie určite neunikne, že najrozšírenejším slohom s akým sa môžu na Sicílii stretnúť, je jedinečné baroko, ktoré dodáva tamojším mestám nezabudnuteľnú atmosféru.

Môže vás zaujímať: KYJEV

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.