Otvorené nebo a 33 nových liniek v Petrohrade. Získa niečo aj Slovensko?

Ruská vláda schválila projekt tzv. režimu Open skies teda Otvorené nebo pre letisko Pulkovo (LED) v Petrohrade. Hlavným motívom je samozrejme rozvoj turizmu a letiska. Prevádzkovateľ štvrtého najrušnejšieho letiska v Rusku spoločnosť Northern Capital Gateway očakáva, že liberalizácia priláka nové linky najmä nízkonákladových prepravcov v Európe. Z 33 liniek, ktoré prevádzkovateľ letiska navrhol schváliť, ruské Ministerstvo dopravy zatiaľ schválilo približne tucet. Projekt má aj odporcov v podobe miestnych leteckých spoločností. Cestujúci sa potešia nižším cenám leteniek, ktoré konkurencia prinesie.

Očakáva sa, že nárast cestujúcich na letisku môže byť do roku 2025 až 75% a počet cestujúcich sa priblíži k 35 miliónom ročne (18 mil. v roku 2018). Projekt je zatiaľ plánovaný na 5 rokov a ruská vláda zároveň hľadá spôsoby ako ochrániť ruských dopravcov pred konkurenciou. Každá z 33 navrhovaných trás sa skúma osobitne a tiež je prerokovávaná s letiskom na druhej strane linky. Počas skúšobného obdobia sa efekt liniek bude vyhodnocovať a rozhodne sa či linky budú prevzaté ruskými dopravcami, alebo ponechané zahraničným dopravcom.

Ruský letecký úrad Rosaviatsiya trvá na tom, že proces liberalizácie musí byť v rovnováhe so záujmami ruských leteckých spoločností, pretože „v prípade letov medzi krajinami je potrebné dodržiavať zásadu rovnosti“, uvádza sa vo vyhlásení.

Odborníci vidia nedostatky v pláne liberalizácie spojenom so sezónnosťou Petrohradu ako cieľom cesty. Poukazujú na to, že trh môže byť v lete mimoriadne preplnený, zatiaľ čo v zime by dopravcovia opustili trasy a ostali by len štátne ruské spoločnosti Aeroflot a Rossiya Airlines, ktoré by boli nútené zostať. Ruskí dopravcovia by tak v lete utrpeli pokles výnosov a v mimosezónnych obdobiach by čelili stratám.

V Rusku je obrovský potenciál pre rozvoj nízkonákladovej dopravy. Dnes len 8,6% cestujúcich v Rusku cestuje na nízkonákladových linkách (zdroj: CAPA – Centre for Aviation and OAG, 29 júl 2019)
Za zmienku stojí pripomenúť, že pre Petrohrad a okolie platí zjednodušený proces udeľovanie víz cez internet. Viac sme o tom písali TU.

Môže Vás zaujímať: Náš výlet: Moskva a Sankt Petersburg

Foto: obrazky.firotour.cz/photos/sitt_1098052/large.jpg