Po celý rok na Kapverdy

255

Po celý rok na Kapverdy

„…keď Boh dokončil stvorenie sveta a spokojný sa pozrel na svoje dielo, tlieskol rukami a ošúchal si dlane.  Z omrviniek, ktoré spadli z jeho rúk do mora vzniklo nádherné miesto – Kapverdské ostrovy.“  Toto je jedna z legiend, ktoré sa rozprávajú na Kapverdských ostrovoch.

Kapverdské ostrovy (portugalsky Cabo Verde, kreolsky Kabu Verdi), ktoré ležia uprostred Atlantického oceánu boli Portugalcami objavené v 15. storočí. Svoje zlaté časy zažili predovšetkým v období rozkvitajúceho sa trhu s otrokmi a vďaka svojej strategickej polohe sa tu i dnes stretávajú Afričania, Brazílčania, či iné národy.

Od roku 1975 je tento africký ostrovný štát nezávislý, kde žije viac ako pol milióna obyvateľov a hovorí sa, že dvakrát toľko Kapverďanov žije v zahraničí. Kapverdy tvorí 9 väčších a niekoľko menších neobývaných ostrovov. Hlavné mesto Praia leží na ostrove Santiago, ktorý je zároveň najafrickejším ostrovom zo všetkých Kapverd.

Santiago je záveterný ostrov a taktiež jedným z troch Kapverdských ostrovov, kde spadne v priebehu roka najviac zrážok. Vďaka tomu je „zelený“ a sú tu dobré podmienky nielen pre banánové plantáže, ale i pre pestovanie manga, kávy, cukrovej trstiny a kukurice. Pri svojej návšteve Kapverd určite nevynechajte tento ostrov, pretože ponúka kombináciu krásnych pláži a horskej krajiny. V hlavnom meste Praia zájdite na miestne trhovisko, ktoré vás vtiahne do víru každodenného života Kapverďanov a na tento jedinečný zážitok budete ešte dlho spomínať nielen pri prezeraní si fotiek z vašej dovolenky. V Santiagu a to predovšetkým vďaka hlavnému mestu Praia, žije väčšina z celkového počtu obyvateľov. Je tu vidieť rýchly rozvoj, rozdiel v životnom štýle a kvalite života oproti ostatným ostrovom a mestám, ktorý sa tu začína citeľne prejavovať. Vďaka turistom sa tak Santiago rýchlo formuje, prispôsobuje novým podmienkam a ašpiruje na turistické centrum Kapverd pre Európanov. Nachádza sa tu nielen nové medzinárodné letisko, otvorené v októbri 2005, ale aj lodný prístav. Doporučujeme vám napríklad i pri krátkej jednodňovej návšteve hlavného mesta prekročiť jeho hranice a aspoň časť tohto vo vnútrozemí zeleného a členitého ostrova precestovať, aby ste videli rozmanitosť Kapverd. Tu sa vám naskytne nielen jedinečná možnosť nazrieť do života miestnych Kreolov a ich kultúry, ale aj pri troche šťastia môžete vidieť niektoré z ohrozených druhov vtákov a jašteríc.

Ďalším zo záveterných ostrovov je Fogo, ktorý v preklade z portugalčiny znamená oheň. Tento ostrov je druhý najväčší z Kapverdských ostrovov a svoj názov dostal vďaka 2829 metrov vysokej a dodnes činnej sopke Pico. Jej posledná erupcia bola zaznamenaná v roku 1995, kedy prinútila miestnych obyvateľov opustiť ostrov na približne šesť mesiacov. Nielen spomínaná sopka, ale aj historické mestá São Filipe a Chã das Caldeiras v sopečnom kráteri sú hlavnou atrakciou ostrova. Pôda vďaka sopečnej činnosti je na ostrove mimoriadne úrodná, a tak domorodci tu pestujú nielen tropické ovocie, hrozno, z ktorého vyrábajú chutné víno, ale aj kávu, ktorú si určite kúpte ako skvelý suvenír pre priateľov, či známych a po návrate domov, si ju môžete spoločne pri rozprávaní zážitkov z Kapverdských ostrovov vychutnať.

S vašou cestovnou kanceláriou sa najčastejšie dostanete na záveterný ostrov Sal (soľ) s rozlohou asi 30 km na dĺžku a od 4-12 km na šírku s okolo 15 000 obyvateľmi. Tento ostrov možno považovať za turistický a so susediacim ostrovom Boa Vista sa spoločne tešia čoraz väčšej popularite u Európanov. Vitajte však na ostrove Sal, kde sa musíte od prvej chvíle pripraviť na neustále pofukujúci vietor zo Sahary, ktorý síce príjemne ochladzuje, ale až sa nechcete spáliť, nezabudnite sa od prvého momentu, keď sa odhalíte do plaviek, natierať opaľovacím krémom s faktorom minimálne 40 a viac. V priebehu dňa by ste sa mali stále mazať a mazať a mazať, i keď sa nad ostrovom objaví oblačný opar alebo sa vám bude zdať, že je „iba“ príjemne teplo. Len takto vám zostanú aj príjemné spomienky na Kapverdy.

Na južnej časti ostrova sa nachádza najväčšie turistické centrum – mestečko Santa Maria so špičkovou, čistou a piesočnatou plážou bez kamienkov. Na tejto pláži však oceníte nielen jej dĺžku ale aj to, že nie je preplnená turistami. Pláž je naviac skvelá pre ranné prechádzky za východu slnka alebo ranný beh, ktorý je v obľube aj u miestnych obyvateľov. Príjemná klíma, nekonečný oceán a trochu aktívneho pohybu hneď z rána vám určite dodá energiu na celý deň. Pripravte sa na to, že tento ostrov nie je hlučný, plný diskoték a zábavy (v hoteloch sú samozrejme animačné programy). Na tomto ostrove oceníte predovšetkým relax – a to doslova a do písmena. V prípade, že sa rozhodnete nenavštíviť Santiago, Fogo, Boa Vista alebo iné turistami už menej navštevované ostrovy a zostanete iba na Sale, vychutnajte si kúpeľ v soľných jazierkach (Pedra de Lume – severovýchodné pobrežie), ktoré sú porovnateľné s Mŕtvym morom. V Santa Marii na tunajšom rybárskom móle sa zasa konajú rybie trhy, ktoré si zaručene nenechajte ujsť. Okolité vody sú bohaté na húfy rýb, predovšetkým tuniakov. Na tomto móle zažijete nielen „vylodenie“, ale aj samotné spracovanie a predaj rôznych druhov čerstvo ulovených rýb.

Ostrov Sal je vyhľadávaný i pre skvelé podmienky na surfovanie, či windsurfing lebo o obrovské vlny tu nie je núdza a práve preto sa tu i v roku 2007 konali Majstrovstvá sveta vo windsurfingu. Ak však neholdujete vodným športom, nevadí – zažite aspoň pohľad z útesu Buracona na burácajúci oceán.

Na ostrove Sal si po pár dňoch rýchlo zvyknete nielen na kapverdských psov – tí ľútostivejší im určite dajú na rozpálenej pláži napiť, ale aj na stále pohodových a zhovorčivých miestnych obyvateľov, ktorí sa budú s vami rozprávať a samozrejme i ponúkať pestré obrazy, či sošky zo zaručene ebenového dreva alebo vás budú pozývať a volať do svojho obchodíku. Nakoniec, keď podľahnete a po zjednaní ceny budú obe strany spokojné a vy si budete hrdo odnášať svoj suvenír, ktorý si po návrate z vytúženej dovolenky vystavíte doma, pamätajte, že už zajtra nemusia byť Kapverdské ostrovy tým, čo dnes a že ste urobili dobre, že ste sa rozhodli ich navštíviť práve teraz.

Kapverdské ostrovy sa totiž začali rozvíjať až v 90. rokoch minulého storočia a nie sú tak turistami navštevované ako ostrovy v Stredomorí. To robí zatiaľ z Kapverdských ostrovov (dokedy?) ešte stále jeden z posledných rajov na zemi, kde na každom kroku počuť heslo Kapverďanov NO STRESS. Teda užívaj si život, uvoľni sa, zabudni na starosti…

Tip: Z ostrova Sal na ostrov Santiago, či Fogo využite miestnu leteckú linku. Aj keď letenka nie je práve najlacnejšia a vašim zvykom je po Európe „lietať“ s nízkonákladovými spoločnosťami, tak verte, že táto investícia stojí za to. Pre Európana je to ďalší zážitok, ktorý môže zažiť na exotickej dovolenke, medzi ktoré Kapverdské ostrovy bezpochyby patria, pretože každý ostrov vám ponúkne úplne iné zážitky a o to na dovolenke ide.

Môže vás zaujímať: Moskva a Sankt Petersburg

/airTiper 2015/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.