Qatar Airways oznámi nové destinácie už o 2 dni

qatar airways

Qatar Airways oznámi nové destinácie už o 2 dni

Qatar Airways, jeden z troch dopravcov z tzv. MEB3 (middle east big 3 – Emirates, Etihad, Qatar Airways) už v utorok 7.3.2023 na svetovom veľtrhu ITB v Berlíne oznámi nové linky pre svoju expanziu. Očakáva sa, že dopravca oznámi rad nových trás po urovnaní sporu s Airbusom, vďaka čomu letecká spoločnosť vráti do prevádzky dvadsať uzemnených lietadiel A350, oživí svoju zrušenú objednávku A321neo a čoskoro prevezme svoj prvý Boeing 737 MAX.

Expanzia by sa mohla týkať aj miest na bakáne ako Skopje, Ljubljana, ale aj Kosovo. Zástupcovia týchto krajín sa snažia dotiahnúť na svoje územie aj tohto dopravcu. Nie len balkán, ale celý svet, snáď s výnimkou Slovenska chápe, že letecké linky prinášajú nielen nové obchodné príležitosti, ale sú silným stimulantom na rozvoj cestovného ruchu. Žiaľ my sa spoliehame len na okolité letiská pri mestách Viedeň, Budapešť, či Krakov. Prax, ale potvrdzuje, že veľká časť turistov ostáva v meste kde priletia a nie je pre nich pohodlné cestovať takýmto spôsobom do susedných krajín. Najmä víkendový turista hľadá mestá kam môže zo svojho mesta odletieť, nájde napr. Viedeň, “super letím na víkend do Viedne”, povie si. Nepovie si, letím do Viedne a odtiaľ autobusom do Bratislavy, to by Bratislavu musel mať na leteckej mape svojho obľúbeného dopravcu.

Tak ako? Rokovali aj slováci v Qatare? Pridá sa na mapu, ktorá znamená svet aj Slovensko? Alebo nám musia stačiť linky podporujúce dobre platené miesta u susedov a turistov nepotrebujeme? Výsledok už tak nejak tušíme.

Ak sa pozrieme na krajiny EÚ kam dopravca lieta a kam nie, priestor na expanziu do hlavných miest v EÚ sa znižuje.

Qatar Airways lieta do 18 krajín v EÚ: Belgicko, Bulharsko, Česko, Chorvátsko, Cyprus, Dánsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko

Qatar Airways nelieta do 9 krajín v EÚ: Estónsko, Fínsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko

Na upresnenie na Cyprus nelietajú do hlavného mesta, ale na letisko pri Larnake, v prípade Holandska sa lieta do Amsterdamu.

Tlačová správa Qatar Airways.

Foto: qatarairways