V airBaltic uvažujú nad navýšením frekvencie do Popradu – Tatier

Rozhovor s Martinom Sedlackým, ktorý je člen predstavenstva a prevádzkový riaditeľ v leteckej spoločnosti airBaltic

✈ Ako by ste zhodnotili prvú sezónu a premiéru na linke Riga – Poprad – Riga?

Prvá sezóna je prirodzene najťažšia u akejkoľvek linky. Je potrebné linku dohodnúť s partnermi na oboch stranách, dať vedieť cestovným agentúram, propagovať linku cestujúcim priamo, zadať do systémov atď. Vzhľadom na to, že Poprad nie je destináciou ako Paríž či Londýn, som s prvou sezónou spokojný. Linka bola dobre vyťažená a súčasne iba v malej strate, čo je slušný výsledok. Pomohol aj fakt, že airBaltic môže v prípade nižšieho dopytu zmeniť väčšie lietadlo za menšie a tým prispôsobiť náklady.

✈ Čím si vysvetľujete nenaplnenie vytýčeného cieľa prepraviť 2600 pasažierov v predošlej zimnej sezóne, podcenilo sa niečo?

Tu došlo k nedorozumeniu. Ak sa uvádza cieľ v počte cestujúcich, počíta sa každý smer. Zvlášť teda jeden fyzicky cestujúci, ktorý ide oboma smermi je počítaný dvakrát. My sme teda ten cieľ prekonali. Každopádne lietadlá neboli všetky plné, takže je čo zlepšovať.

✈ Na Slovensku neprebehla žiadna marketingová kampaň zacielená na linku do Rigy, či posilnenie značky airBaltic na slovenskom trhu, kde sa objavila prvýkrát. Je to zámer alebo primárne nemáte záujem o slovenských cestujúcich?

Primárne sme využili našu predajnú silu v pobaltských štátoch a na severe. Určite je cieľom ponúknuť dobrý produkt aj ľuďom z regiónu Tatier. Prestup v Rige umožňuje dobrú dostupnosť celého severu, ale aj Ruska.

✈ Napriek tomu 20% cestujúcich z celkového počtu prepravených pasažierov využilo toto spojenie z Popradu do Rigy a následne i do ďalších destinácii. Bez reklamy ide o číslo, ktoré nepočítame v jednotkách.

To som sám nevedel a je to slušné. Verím, že k tomu prispeli aj rozumné ceny.

✈ Uvažujete nad navýšením frekvencií do Popradu aspoň na dvakrát v týždni (napr. štvrtok a nedeľa), pričom by ste dali možnosť aj slovenskej strane viac využiť toto spojenie nielen na víkendové pobyty v Rige, ale aj opačne ponúknuť víkendovú lyžovačku v Tatrách?

Áno, nad touto možnosťou uvažujeme, analyzujeme a diskutujeme s partnermi. Môžem povedať, že vláda SR aj ďalšie subjekty robia všetko preto, aby tomu tak bolo. Som rád ako Slovák.

✈ V jednom rozhovore ste uviedli, že v Rige je v lete super. Ako Slovák viete, že Slovensko má čo ponúknuť v každom ročnom období a pobyt v Poprade a Tatrách tiež už nie je iba sezónnou záležitosťou – dočkáme sa v najbližšom čase celoročného spojenia Rigy s Popradom?

Podobne aj v tomto prípade je to jedna z tém na ďalšie sezóny. Radšej som opatrný a rozvíjam veci tak aby boli dlhodobo udržateľné.

✈ Letenky na zimnú sezónu 2015/2016 sú už v predaji, pripravujete nejaké zmeny, novinky, ktoré sa budú priamo dotýkať i cestujúcich na linke Riga-Poprad-Riga?

Určite pôjde znovu o nízke ceny leteniek zakúpené v predstihu a to nielen z/do Popradu a Rigy, ale aj na všetky destinácie cez Rigu. Cieľom je operovať všetky lety veľkým lietadlom, ponúknuť dopravu lyží zadarmo a k tomu štandardne vysokú úroveň bezpečnosti a profesionality airBaltic.

Letenky na zimnú sezónu 2015/2016 je možné zakúpiť na www.airbaltic.com

Ubytovanie v meste Riga

Môže vás zaujímať:  Kyjev z Košíc s ČSA už od 18. mája 2015

© airTiper
Foto: archív airBaltic

3 Comments on V airBaltic uvažujú nad navýšením frekvencie do Popradu – Tatier

  1. Super, len aby aj navysili lebo jedenkrat je malo a byt v Rige tyzden je vela. Siel by som pozriet.

  2. Riga 2 dni, Vilnus, Tallinn dalšie 2-3 dni a ukončiť to pri mori v Jurmale :). Da sa tam zabaviť aj týžden, len bodla by celoročná prevádzka.

  3. Nie každý má toľko času, byť všade týždeň, aj finančne. My s priateľom máme radi predĺžené víkendy, dobrá cena, pobehať, vidieť, ochutnať a tri dni ideál. Zaletieť si aj v lete do Rigy a možno aj na vianočné trhy by bolo dobré alebo niekde ďalej, ale pasovať to na jeden let je ťažké.

Comments are closed.