Irsko jednoduše okouzlí

kilkenny

Irsko jednoduše okouzlí

Irsko jednoduše okouzlí.  Zůstala jsem jím okouzlená i po svém návratu domů. Na každém kroku vás dohání keltská historie, ostrov je jí prosáklý a nelze uniknout. Nejde však jen o historii, ale i o přírodu, architekturu, poklidný vesnický, ale i rušný městský život.  Tento balíček všehochuti ve mně zanechal nesmazatelnou pozitivní stopu.  Do Irska se chci vracet a vracet, vychutnávat si jej znovu a znovu.  A pokaždé jinak.

Pravda, je potřeba si trochu navyknout na drsnější a větrnější podnebí a podmínky,  ale i zde slunce svítí a v kombinaci s rosou navlhlými pastvinami venkova se i různorodost a nestálost přímořského podnebí dá odpustit.

Hlavní město Dublin umí a má turistům co nabídnout. Skrývá nejen klasické památky jako katedrály Christ Church či Saint Patrick´s, čtvrť Teple Bar, Trinty College, ale i  technické památky, dublinjak jinak než lihovarnického zaměrění,  v podobě staré Jameson továrny a obrovského pivovaru Guinness.  Co se týče architektury, z pohledu laika musím říct, že Dublin dokázal klasickou starou podobu města jemně skloubit s jeho moderní tváří. Zároveň je Dublin považován za kolébku irské literatury. A snad na každém rohu Starého města máte pocit, že právě zde některého z nositelů Nobelovy ceny za literaturu oslovila jeho múza.

O víkendu je Dublin vylidněný, což samozřejmě neplatí o vyhlášené čtvrti  Temple bar, kde zábava začíná právě v pátek a to už v lehce  odpoledních hodninách. Staré bary jsou přeplněny mladými lidmi, ujíždějícími na živé hudbě, dobrém jídle a kvalitním pití.  Alkohol je na naše poměry samozřejmě dražší, ale určitě doporučuji ochutnat pravého točeného Guinnessa v některé z klasických hospůdek a vychutnat si ho v kombinaci s výborným jehněčím.

Za zmínku však stojí také další města Irska. Cashel se nachází jižně od Dublinu, zhruba ve středu ostrova. Cestou autem k tomuto cíli se však zastavte nejprve v Tulow a  rozhodně neopomeňte i Kilkenny. cashelKilkenny je malebné, ale na své poměry rušné městečko, kde pro někoho možná překvapivě natrefíte na majestátní hrad. Keltskému mětečku Cashel zase dominuje hrad Rock of Cashel a blízké opatství Hore Abbey. Opatství je přístupné veřejnosti zdarma a určitě se oplatí necelý kilometr k němu absolvovat.  Městečko se stále vrací ke keltským kořenům. Najdete zde typické keltské venkovské stavení, keltský ( irský)  kříž na náměstí, ale také baptistický kostel.

Jelikož není v lidských silách za jediný víkend objevit veškerá tajemství a krásy, kterými je celý ostrov posetý, nezbývá, než  další poklady objevovat při přístí návštěvě. Tentokrát se chystáme věnovat svou pozornost západní části ostrova. Věřím, že jsem mnohé z vás nalákala k obejvování této různorodé a čarovné země, kterou Irsko jistě je. Zaslouží si váš zájem.

Ubytovanie v Írsku nájdete TU a letenky TU.

Môže vás zaujímať: MALLORCA

Autorka: Theressa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.