Nielen o Zadare

Zadar airport 1

Nielen o Zadare

Lauda air patriaci do skupiny Ryanair v hlavnej letnej sezóne 2024 bude z Košíc lietať do Chorvátska a východné Slovensko sa po rokoch dočká pravidelnej linky k moru, ktorú naposledy zabezpečovala letecká spoločnosť Danube Wings.

Pravidelná letecká linka Košice – Zadar bude cestujúcim k dispozícii v rámci letného letového poriadku od júna do konca septembra 2024 vždy v stredu a nedeľu. Letenky si zakúpite na webe dopravcu TU.

KSC-ZAD-KSC

* Spiatočná letenka v termíne 23.jún 2024 – 3.júl 2024 s tarifom Basic za 81,42 eur, ktorá platí do výpredaja voľnej kapacity.

Letieť do Zadaru je skvelá voľba a nepochybne v rámci času stráveného na ceste (1,5 hod. letu) bezkonkurenčná, bez trávenia času v kolónach, keď teploty vonku atakujú viac ako tridsať stupňov celzia  a jazyková bariéra je pre slovákov v Chorvátsku minimálna.

Obrovskou výhodou je, že obe letiská Košice aj Zadar sú vzdialené iba kúsok od mesta, a tak okrem autobusovej dopravy je možno využiť na dopravu z/na letisko taxík, či využiť požičovne áut priamo na letisku v Zadare – ale to záleži na vašich plánoch, ako chcete tráviť čas na svojej dovolenke. Poznávačka, presúvaním sa na nové miesta, návštevy ostrovov alebo iba relax pri mori a opaľovačka. Zadar vám okrem kúpania, historických pamiatok a dobrého jedla ponúka výhľady na úchvatné západy slnka, kde si môžte užiť Pozdrav slnku, započúvať sa do tónov morských varhanov alebo sa len tak túlať spletitými uličkami.

Letisko Zadar pri svojom odlete z dovolenky vám ponúkne to, čo žiadne letisko na Slovensku, pretože štát ako zadávateľ na to nemyslel a architekti to nezapracovali do svojich projektov. Dočkali sme sa nových terminálov v Bratislave (2009-2012), v Poprade (2014), ale bez vyhliadkových terás, či reštaurácií s vonkajšou časťou a vyhliadkou na apron a dráhy. Tento handicap sprevádza naše letiská už viac ako jedno desaťročie, a tak si túto pre nás slovákov “vymoženosť” vychutnajte pri rannej káve aspoň na zadarskom letisku v časti za bezpečnostnou kontrolou, stojí to za to.

Na letisku Košice sprevádzkovali nový terminál v roku 2004 a ročná kapacita sa tak zvýšila na 700 tisíc. Manažment letiska Košice sa síce teraz chváli (oprávnene) rekordným výsledkom za rok 2023, v ktorom celkový počet vybavených cestujúcich predstavoval číslo 625 053, ale o tom, že toto číslo atakuje hornú hranicu a kapacitu terminálu, či o možnostiach rozšírenia terminálu sa zatiaľ nerozpráva.

Z nedokonalosti slovenských terminálov a chybe na kráse by sa mohlo podariť letisku Košice to, čo najväčšiemu letisku Bratislava a popradskému letisku s výhľadom na najmenšie veľhory sveta chýba. Zapracovať do nových plánov vyhliadku a reštauráciu s výhľadom na odbavovacie plochy letiska, kde už teraz pristáva najvyšší počet sieťových dopravcov vo východoslovenskom regióne s rôznymi typmi lietadiel a košické letisko by sa mohlo zbaviť prívlastku “skleník”. Terasa by potešila nielen cestujúcich, spotterov, ale aj širokú verejnosť. Nakoniec, dnes má každý foťák v mobile, a tak je možné zachytiť každý moment z dovolenky, ktorá začína už na letisku.

Pozn.: Ambície košického letiska prekonať minuloročný míľnik priblížia i dve nové pravidelné linky, ktoré podľa medializovaných informácii a vyjadrení z Ministerstva dopravy majú začať lietať od tohtoročnej jesene so štátnou dotáciou na rozlietanie liniek. Záujem je o linku Göteborg – Košice, ktorá vychádza zo záväzku z medzinárodnej zmluvy na zriadenie fabriky Volvo a vnútroštátnu linku Košice – Bratislava, ktorú podľa ministra dopravy Ráža ml. Slovensko potrebuje. V prípade linky do Švédska letisko musí počítať aj s bonitnejšou klientelou, ktorú budú tvoriť manažeri Volva a prispôsobiť ponuku služieb na letisku vyšším nárokom ako bežným, šedým štandardom.

Foto: airTiper, Zadar airport